Wodoszczelność zegarków

Wodoszczelność zegarków

Oznaczenie wodoszczelności zegarków często bywa nieprawidłowo odczytywane, przez co dochodzi do niepotrzebnego uszkodzenia zegarka. Wodoszczelność zegarka oznacza się w metrach, atmosferach (ATM) lub barach (BAR). Metry określają dopuszczalną głębokość zanurzenia zegarka ( w idealnych warunkach), natomiast ilość atmosfer i barów wskazuje na ciśnienie strumienia wody, które może działać na zegarek.

Tak jak wskazuje to nasza tabela wodoszczelności 30M odpowiada ciśnieniu 3 atmosfer. Taki poziom wodoszczelności sprawia, że zegarek jest odporny na zwyższoną wilgotność i wytrzymają przelotny kontakt z wodą (np. niewielki deszcz), jednak nie będą się nadawał do kąpieli czy pływania. Jeśli chcesz zabrać zegarek na basen lub do wanny szukaj takiego z oznaczeniem 10 ATM/10 BAR.

Zegarki odpowiednie do nurkowania muszą posiadać wodoszczelność na poziomie 20 ATM/20 Bar lub 30 ATM/30 BAR

Ważne jest również do czy zegarek będzie używany w słodkiej czy w słonej wodzie – po kontakcie z morską (czy silnie chlorowaną) wodą należy zegarek dokładnie opłukać. Warto również wziąć pod uwagę to, że poziom wodoszczelności zegarka, jest testowana w laboratoryjnych (tzn. idealnych) warunkach, które nie uwzględniają np. oporu wody w trakcie ruchu. Dlatego poleca się aby wskazaną przez producenta wartość podzielić przez dwa i do takiej głębokości zanurzać zegarek.

Uwaga:

  • Przed kontaktem z wodą należy sprawdzić czy koronka jest dociśnięta ( dokręcona) do koperty. 
  • Zegarek narażony na nagłą zmianę temperatur może utracić swoje właściwości związane z wodoszczelnością.
  • W trakcie kontaktu zegarka z wodą lub wilgocią nie należy manipulować zarówno przyciskami jak i koronką.
  • Kontakt z wodą ma negatywny wpływ na żywotność skórzanych pasków.