Perfumy, perfumom nierówne. Jak wybrać te odpowiednie?

  • MAGAZYN
  • Perfumy, perfumom nierówne. Jak wybrać te odpowiednie?

Perfumy, perfumom nierówne. Jak wybrać te odpowiednie?

Każdy kto wybierał perfumy, czy to dla siebie, czy dla swojej drugiej połowy, nie mógł przeoczyć różnic cen u na pierwszy rzut oka absolutnie identycznych produktów. Jedyną widoczną różnicą (oprócz ceny) były określenia: woda toaletowa, woda perfumowana czy perfumy. Jakie są między nimi różnice? Odpowiedź, nie tylko na to pytanie, znajdziesz w naszym artykule.

Perfumy, perfumom nierówne. Niektóre zapachy, które nazywamy perfumami, perfumami wcale nie są. Słowo perfumy z biegiem lat spowszedniało i jest używane do oznaczenia każdej pachnącej wody. To nie jedyny powód, dla którego zderzenie z rzeczywistością w perfumerii może być dość trudne - dlaczego jeden flakon jest dwukrotnie droższy od drugiego skoro wyglądają niemal identycznie?   

Perfumy zasadniczo różnią się od siebie nie tylko ilością, ale także proporcją składników zapachowych. W zależności od ilości składnika rośnie nie tylko cena, ale także sposób użycia. Nie chcesz przecież kupić drogich perfum, a następnie używać ich źle - nie zrobi to dobrego wrażenia, ani na twoim portfelu, ani na otoczeniu.

Woda kolońska nie musi być z Kolonii

O wodzie kolońskiej słyszał prawie każdy. Prawdziwa woda kolońska jest tylko jedna, jednak to określenie stało się synonimem pewnego, określonego typu perfum. Zapach opisywany jako woda kolońska lub Eau de Cologne (EDC) zawiera od 2 do 4% olejków eterycznych w około 70% alkoholu. Ta matematyka sugeruje, że jest to najtańszy wariant pachnącej wody, jaki można dostać w sklepie. Nadaje się do codziennego użytku, nawet po kilka razy dziennie, ponieważ zapach utrzymuje się przez około dwie godziny.

Woda toaletowa na co dzień

Najczęściej wybieranymi zapachami są te z oznaczeniami: woda toaletowa czy Eau de Toilette (EDT). Wody toaletowe można znaleźć prawie wszędzie, a ich specyfiką jest stężenie olejków eterycznych na poziomie 5-15% w około 80% alkoholu. Takie zapachy utrzymują się przez 2-3 godziny i nadają się do codziennego użytku, szczególnie w ciągu dnia. Wybierz raczej delikatniejsze zapachy, którym nie zaszkodzi to, że dla odświeżenia, użyjesz ich ponownie w ciągu dnia.

Woda perfumowana to przepustka do czegoś lepszego

Woda perfumowana czy Eau de Pafrum (EDP) to stacja pośrednia między wodą toaletową a perfumami. Jej cechą charakterystyczną jest stężenie olejków eterycznych wynoszące od 15 do 20% w 85-90% alkoholu. Jest to już stosunkowo wysokie stężenie, co oznacza, że woda perfumowana utrzyma się około 4-5 godzin. Wybierz zapach mądrze, ponieważ jego ponowne użycie nie będzie konieczne w ciągu dnia. Dlatego zwróć szczególną uwagę na wszystkie jego składniki (głowę,serce oraz podstawę perfum).

Perfumy na wagę złota

Perfumy to najbardziej intensywne zapachy, jakie można znaleźć na rynku. Udział olejków eterycznych wynosi 20–40% w 90–96% alkoholu. Zapach utrzymuje się od 5 do 8 godzin, praktycznie przez cały dzień. W przypadku wszystkich rodzajów zapachów obowiązuje zasada, że mniej oznacza więcej, ale w przypadku należy ją sobie wziąć szczególnie do serca. Biorąc pod uwagę cenę, ilość i intensywność, używaj perfum na naprawdę wyjątkowe okazje, najlepiej na takie które odbywają się w wieczornych godzinach.

Nie daj się zaskoczyć mniej popularnym wariantom

Oprócz klasycznych oznaczeń stężenia perfum możesz także spotkać te mniej popularne. Może to być Eau de Solide/Sport (EDS), w której stężenie olejków eterycznych wynosi zaledwie 1-3% i utrzymuje się maksymalnie dwie godziny. Eau fraîche swoim składem przypomina wody kolońskie i toaletowe, Extrême zaś wskazuje na zwiększone stężenie perfum. Pod oznaczeniem Légère znajdziesz lżejszą wersję perfum, często o innym stężeniu lub nieco innym składzie.

Niche - ekskluzywne perfumy

Z pewnością twojej uwadze nie uszedł termin: perfumy niszowe. Są to ekskluzywne zapachy, które często są wytwarzane w mniejszych, niezależnych perfumach w małych ilościach. Zdarza się, że proces produkcji jednego flakoniku niszowych perfum zajmuje kilka lat. Ich szczególną cechą jest stosowanie bardzo unikalnych olejków eterycznych, dzięki którym będziesz pachnieć oryginalnie. W niszowych perfumach możesz znaleźć takie składniki jak: absynt, proch strzelniczy, srebrne kadzidło lub liście jaśminu zebrane w nocy. Wyłączność ma również swoją cenę - niszowe perfumy są zazwyczaj znacznie droższe, jednak ze względu na wyjątkowy charakter, ich cena jest uzasadniona.  

Głowa, serce, podstawa – o co tu chodzi?

Przy wyborze perfum trudno ominąć trzy pojęcia - głowa, serce i podstawa. Co właściwie oznaczają? Są to trzy nuty zapachowe ukryte w perfumach, które różnią się czasem reakcji. Na samym początku czujemy zapachy ukryte w głowie perfum. W przypadku zapachów o niższej zawartości olejków eterycznych może to trwać tylko kilka sekund, w przypadku perfum - nawet do 15 minut. Następnie poczujesz zapach serca perfum, który zazwyczaj utrzymuje się od 2 do 3 godzin. Podstawa uwalnia się aż na sam koniec cyklu zapachowego perfum i znika bardzo powoli. Zwykle czuj ją przez 3-4 godziny, a jeszcze dłużej w przypadku droższych perfum.

Jak dobrze używać perfum?

To pytanie chodzi po głowie większości kobiet i mężczyzn. Perfumy najczęściej aplikuje się na dobrze ukrwione miejsca takie jak: nadgarstki, zgięcia w łokciach czy w przypadku pań dekolt. Równie często perfumy stosuje się za uszami lub na linii włosów. Ważna jest ilość - pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej. Uważaj na ubrania, ponieważ niektóre perfumy mogą pozostawiać na nich plamy.