Perfumy orientalne, znane już od zarania dziejów, są bardzo zmysłowe, intensywne i tajemnicze. Te perfumy, które tworzą jeden z najczęstszych rodzajów zapachów, oferują nam już od pierwszych kropli podróż do krain tajemniczego Orientu z jego opowieściami i legendami pełnymi tajemnic. Bogate, delikatne, korzenne i słodkie zapachy z orientalnymi tonami tworzą niemal mistyczną atmosferę, więc jest całkowicie zrozumiałe, że są jednym z najczęstszych wyborów. Jaka jest historia zapachów orientalnych? Jakie są ich główne składniki, gdzie je nosić i które wybrać?
Początki zapachów orientalnych
Tajemnicze zapachy o orientalnych tonach pojawiły się w Europie już w średniowieczu. Zawdzięczamy to głównie krucjatom w XII i XIII wieku, które odkryły Orient, a wraz z nim wiele nowych smaków i aromatów. Okręty krzyżowców wróciły z podróży do Europy z ładunkiem różnych, nieznanych dotąd składników. Dzięki nowym szlakom handlowym wymieniano surowce takie jak gałka muszkatołowa, pieprz, mirra, kamfora czy inne balsamy. Zachód odkrył nowe składniki perfum, które dobrze kontrastowały z używanymi do tej pory kwiatami i ziołami. Zapachy piżma, bursztynu czy cywetu szybko podbiły nawet najbardziej wybredne nosy – szlachta pokochała łaźnie z zapachami przypraw i z dumą nosiła tzw. balsamkę– niewielkie naczynie wypełnione orientalnymi zapachami. Niedługo potem te pachnące składniki stały się popularne w całym społeczeństwie, a orientalne zapachy w pełni zamanifestowały swoją moc i bogactwo.
Do dziś uwodzicielskie perfumy orientalne należą do ulubionych. Od średniowiecza i wraz z nadejściem nowoczesnej perfumerii zapachy są coraz bardziej doskonałe. Dzięki temu orientalne perfumy nie są już tak odurzające i ciężkie, ale wciąż pozostaje w nich zmysłowość. Jicky marki Guerlain stały się pierwszymi perfumami, które otworzyły drogę nowoczesnym orientalnym zapachom. Zostały wprowadzone na rynek w 1889 roku i oczarowały cywetem, waniliną i kumaryną, która była pozyskiwana z fasoli tonki. Póżniej, w 1908 roku, Coty wypuścił na rynek perfumy Amber Antique, które zawierały bursztyn i wanilię. A ponieważ te dzieła odniosły wielki sukces, stopniowo każdy dom perfumeryjny zaczął tworzyć własne orientalne perfumy.
Jak rozpoznać orientalne perfumy?
Zapachy orientalne należą do najpopularniejszych kategorii perfum i są używane od setek lat. Orientalnie mogą pachnieć jak perfumy tak i woda po goleniu. Zapachy orientalne są na ogół nieco bogatsze niż inne rodzaje zapachów, głównie ze względu na ich specjalne, a dla nich typowe składniki.
Jakie są najczęstsze składniki orientalnych perfum?
Spotkać możesz się przede wszystkim z tymi składnikami:
Cynamon
Ta słodka i zmysłowa przyprawa znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, ale też znakomicie różnicuje poszczególne zapachy. Oprócz wyjątkowego smaku cynamon jest również popularny ze względu na swoje właściwości afrodyzjakalne. Cynamon bardzo dobrze łączy się z nutami cytrusowymi w perfumach.
Goździki
Chociaż większość ludzi uważa goździki za przyprawę (ze względu na ich silny i niepowtarzalny aromat), w rzeczywistości jest to suszony pąk. Podobnie jak cynamon, goździki są szeroko stosowane zarówno w przemyśle spożywczym, jak i perfumeryjnym. Ponadto w medycynie mają zastosowanie jako środek przeciwbólowy.
Inne egzotyczne przyprawy
Oprócz wyrazistego cynamonu i goździków w orientalnych perfumach można znaleźć również kardamon, imbir, pieprz czy gałkę muszkatołową.
Wanilia
Innym popularnym składnikiem jest wanilia, która swoim słodkim i kuszącym zapachem przypominającym dzieciństwo zyskała rzeszę fanów. Produkcja naturalnej wanilii to bardzo długi i kosztowny proces, dlatego w wielu perfumach występuje w syntetycznej wersji.
Kadzidło
Kadzidło jest używane głównie do celów religijnych, ale znalazło swoje miejsce także w świecie perfumerii. Przez lata kadzidło odgrywało ważną rolę w prawie każdej kulturze na całym świecie. Dzięki ciepłemu i kojącemu zapachowi jest obecnie używane jako składnik wielu orientalnych perfum.
Bursztyn
Czarujący i ciepły bursztyn to kolejny popularny składnik perfum o orientalnych zapachach. Bursztyn tak naprawdę nie jest składnikiem, a raczej nadaje perfumom ciepły charakter. Jest często używany jako zamiennik prawdziwej ambry.
Drzewo sandałowe
Nasza lista nie byłaby pełna, gdybyśmy pominęli klasyczną orientalną nutę– drzewo sandałowe. Znane jest z delikatnego, słodkiego i bogatego drzewnego zapachu. To bardzo wyraźny składnik, który doskonale uzupełnia wyrafinowane orientalne perfumy.
Egzotyczne kwiaty
W perfumach orientalnych często spotykamy ciekawe egzotyczne kwiaty. Najczęściej spotykane są róże irańskie, jaśmin, orchidee, irysy czy kwiaty pomarańczy. Nadają perfumom egzotyczną i uwodzicielską nutę.
Owoce
W perfumach orientalnych można też spotkać składniki owocowe. Najczęściej są to pomarańcze, daktyle, figi czy śliwki. Niektóre składniki dodają perfumom słodyczy, inne świeżości.
Rodzaje perfum orientalnych:
Orientalny nie zawsze oznacza to samo… i ta grupa perfum ma swoje podgrupy, które różnią się od siebie. Najczęściej spotykane są:
Korzenno-orientalne perfumy
Jak sama nazwa wskazuje, we flakonie znajdziemy mnóstwo słodkich przypraw, takich jak wanilia, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, ale także różne egzotyczne kwiaty w postaci jaśminu czy ylang-ylang. Możliwy jest również dodatek żywicy lub kadzidła. Ta grupa zawiera najseksowniejsze zapachy.
Orientalne perfumy z ambrą
Znajdziesz w nich nuty wanilii i ambry– w dzisiejszych czasach także bursztyn, pod którym kryje się syntetyczna forma tego tajemniczego i rzadkiego naturalnego składnika. Prawdziwa ambra to jeden z najdroższych składników perfum. Te zapachy wywołują zmysłowość i ciepło. Bardzo długo utrzymują się na skórze.
Drzewno- orientalne perfumy
Drzewne tony w postaci drzewa sandałowego, cedru czy palisandru, a także paczuli, tworzą kolejny wymiar tradycyjnych orientalnych korzennych tonów. Dodają zapachowi głębi i tajemniczości. Są cięższe i nadają się szczególnie na wieczór lub specjalne okazje.
Świeże perfumy orientalne
Póki co w tej grupie zapachów znajdziesz ich tylko garstkę, ale wraz z utrzymującym się trendem świeżych zapachów ich liczba prawdopodobnie będzie się zwiększać. Ta grupa zawiera lżejsze, jaśniejsze i świeższe tony. Często także cytrusowe. Dzięki temu są odpowiednie także do biura i do noszenia na co dzień.
Kiedy nosić perfumy orientalne?
Dzięki ciepłym tonom bogatym w przyprawy i długotrwającej projekcji, orientalne perfumy są popularnym wyborem na wieczór oraz w chłodniejszą jesienno-zimową porę, kiedy trzeba trochę ogrzać ciało i i chociażby myślami przenieść się do cieplejszych dni.
Perfumy orientalne są zazwyczaj cięższe, dlatego nie do końca nadają się do codziennego użytku w pracy i wśród większej ilości osób. Trzeba przyzwyczaić się do ich gęstego zapachu, a nasze europejskie nosy wciąż nie są wytrenowane, w przeciwieństwie do mieszkańców Bliskiego Wschodu, gdzie powszechne jest noszenie orientalnych zapachów na co dzień.
Są jednak doskonałym wyborem na wieczór lub zimę, ponieważ wywołują ciepłe uczucia, a ponadto są bardzo zmysłowe i kusicielskie. Perfumy orientalne mogą nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Często natkniesz się na zapachy przeznaczone dla obu płci – orientalne perfumy unisex, które bez obaw możesz dzielić w domu ze swoją drugą połową
Najbardziej kuszące orientalne perfumy
Zaintrygowaliśmy Cię na tyle, że w myślach krążą Ci już orientalne, arabskie noce pełne gorącego słońca, kwitnących ogrodów, zmysłowości i pokusy? W takim razie musisz spróbować orientalnych perfum na własnym nosie! Przedstawiamy te najbardziej kuszące.
Guerlain - Shalimar
Pierwsze orientalne perfumy w historii inspirowane są pełną namiętności historią miłosną cesarza i indyjskiej księżniczki. Shalimar- w sanskrycie oznacza świątynię miłości. Symbolizuje obietnicę wiecznej miłości i pragnienia. Mityczny zapach zawiera bergamotkę, irys, różę i wanilię. Ma w sobie odrobinę zuchwałości i czegoś zakazanego, ale jednocześnie zmysłowo pieści skórę i ją rozgrzewa. Butelka inspirowana jest wodą słynnych ogrodów Shalimar.
Thierry Mugler - Angel
Słynne perfumy z 1992 roku przywołują radosne wspomnienia i zachęcają do fantazjowania. Uzależniający i charakterystyczny zapach jest nie do odparcia i trwa naprawdę długo. Zawiera nuty bergamotki, waty cukrowej, czerwonych jagód, miodu, abry, czekolady, wanilii i piżma.
Yves Saint Laurent - Black Opium
Olśniewający i zniewalający zapach, który łączy w sobie energię, zmysłowość i wyjątkowość kobiety, która je nosi. Zapach dosłownie wibruje i jest naprawdę bardzo seksowny. We flakonie znajdziesz mieszankę różowego pieprzu, kwiatu pomarańczy, jaśminu, kawy, paczuli, cedru i wanilii.
Tom Ford - Black Orchid
Orientalne, kwiatowe perfumy, które są idealnym wyborem na wiosenne miesiące. Kluczowe składniki to czarna orchidea, śliwka, bergamotka i trufla. Zapach jest bardzo bogaty, lekko ciemny i pełen olśniewających kwiatowych tonów.Calvin Klein - Euphoria Amber Gold
Odkryj atmosferę ciepłych arabskich nocy i tajemnicę niekończących się pustyń. Aromat z mieszanką mandarynek, śliwek, róży, bursztynu, miodu i drzewa sandałowego szybko przeniesie Cię w mistyczny świat Orientu.
Versace - Pour Homme Oud Noir
Mieszanka orientalnych esencji, odrobiny przypraw i drzewnych tonów otuli każdego mężczyznę welonem tajemniczości. Charyzmatyczny zapach z pieprzem, neroli, pomarańczą, szafranem i agarem sprawi, że poczujesz się wyjątkowo.
Burberry - Brit Rhythm
Mężczyźni często wolą drzewno- orientalne perfumy od zapachów kwiatowych. Te perfumy pokochasz za ich świeży, a przy tym drzewny aromat. Mieszanka drzewa cedrowego, szarego piżma, gałki muszkatołowej i różnych cytrusów tworzy relaksujący zapach dla każdego mężczyzny.
Kategorie
Polecane artykuły
"Daj dziewczynie odpowiednie buty, a podbije świat!" Marilyn Monroe