Luksusowe gadżety dla miłośników turystyki wysokogórskiej

  • MAGAZYN
  • Luksusowe gadżety dla miłośników turystyki wysokogórskiej

Luksusowe gadżety dla miłośników turystyki wysokogórskiej

Często miłość do gór zaczyna się od „randek w ciemno“, w czasie których, stopniowo przełamuje się lęk przed nieznanym i przezwycięża trudy wędrówki aby poznać swoją nową miłość. A, jak to jest z Wami? Jesteście już zakochani? Niezależnie czy dopiero zaczynacie swoją górską przygodę czy regularnie odhaczacie kolejne zdobyte szczyty, przekonacie się, że nowy gadżet w postaci outdoorowego zegarka uprzyjemni wam każdą, nawet najtrudniejszą wędrówkę.

Każdy kto chociaż raz zażył górskiej ciszy, czystego powietrza, nienaruszonego krajobrazu, wolno biegających zwierząt, prawdziwego szczęścia płynącego z wędrówki uwolnionej od problemów i złych myśli i po raz kolejny odłożył ciężki plecak po całodniowej pieszej wycieczce może być pewny, że nie oprze się ich urokowi i powróci tam jeszcze nie raz. Czasem będąc w górach narażamy się na pewny dyskomfort, który dla wielu – przyzwyczajonych do życia w mieście jest nie do zaakceptowania. Czasami górskie ścieżki doprowadzają nas do miejsca gdzie igramy z własnym życiem. Jednak majestat i magia gór, przyciągną do siebie każdego, jak magnes.

Jeśli zaliczacie się do miłośników aktywnego odpoczynku w górach, to zapewne możliwość chociaż chwilowego odłączenia się elektroniki i Internetu są dla Was ich nierozłącznym elementem. Możliwe, że z tego powodu cały czas bronicie się przed zakupem outdoorowego zegarka. Boicie się, że zaburzy on tą doskonałą symbiozę na linii człowiek-góry. Jednak to podejście pozbawia was wielu nowych doznań, które dzięki specjalnym funkcjom waszego zegarka możecie zażyć i zużytkować, a uzyskaną przy tym energię wykorzystać w czasie kolejnych wędrówek.

JAK WYBRAĆ TEN WŁAŚCIWY?

Prawdopodobnie, każdy kto rozpoczyna poszukiwania idealnego, outdoorowego zegarka, na samym początku ulegnie znanemu powiedzeniu: „im więcej, tym lepiej”. Jednak znaczna część zegarków spełniających to kryterium, w przeciwieństwie do swoich wyposażonych w mniejszą ilość funkcji kolegów, jest nieprzyzwoicie droga. Z resztą, przeciętny turysta nigdy nie wykorzysta większości tych funkcji, dlatego już na początku pójdźcie po rozum do głowy i nie kupujcie sobie Porshe, jeśli wiecie że nie jeździcie szybciej niż 60 km/h…

Przed samodzielnymi poszukiwaniami nowego zegarka w internetowej otchłani bez dna, ustalcie czego potrzebujecie i co najbardziej się Wam przyda. Co chcecie mieć głównie pod kontrolą w trakcie wysokogórskich wędrówek. Dopiero potem znajdźcie kilka modeli, które odpowiadają waszym oczekiwaniom i sprawdźcie jakie są ich średnie ceny u różnych sprzedawców. Tylko tak dowiecie się, czy możecie rozpieścić się czymś droższym, czy jednak będziecie musieli ograniczyć się do niższej półki cenowej.

W CZYM MOŻE WAM POMÓC?

Do podstawowych funkcji wszystkich cyfrowych zegarków, nie tylko tych outdoorowych należą bezsprzecznie: datownik, alarm lub stoper. Myślicie, że spokojnie poradzilibyście sobie bez tych funkcji w górach? Uwierzcie, że czas płynie tam znacznie wolniej, a nie raz będzie się Wam wydawać, że całkowicie się zatrzymał. Tym sposobem bardzo łatwo stracicie orientację w tym ile dni już właściwie wędrujecie. I kiedy wykorzystując pobyt w górach jako odpoczynek od szalonego wielkomiejskiego tempa zaczniecie czuć, że za bardzo pływacie z głową w chmurach, datownik w waszym zegarku postawi was z powrotem na ziemię.

Kolejną bardzo przydatna funkcją jest termometr. Prosta gra w „ile jest teraz stopni” może Wam pomóc stale mieć na baczności panującą na szlaku sytuację, a przy tym zwiększyć wasze umiejętności bukmacherskie. Nie, żebyśmy zachęcali Was do hazardu, ale w naszych czasach, każda niestandardowa umiejętność może stać się przydatna. Nikdy nie wiecie, kiedy i kogo możecie nimi zaskoczyć. Termometr pomoże wam w podejmowaniu głównie takich decyzji jak: dokonanie oceny czy temperatura jest odpowiednia do kąpieli w polodowcowym jeziorze, czy potrzebujecie przygotować sobie ciepłą herbatę na dalszą część wędrówki lub czy temperatura nie zaczyna spadać i należy poszukać miejsca do bezpiecznego spędzenia nocy na górskim szczycie.

Każdy miłośnik gór doceni zwłaszcza kolejne dwie funkcje: wysokościomierz oraz barometr. Są to dwie ściśle powiązane ze sobą funkcje, ze względu na to, że położenie nad poziomem morza jest ustalane na podstawie zmiany panującego ciśnienia. Wartość ciśnienia atmosferycznego została ustalona już dawno na poziomie 1013,25 hPA, co odpowiada poziomowi morza. Kiedy wspinamy się coraz wyżej ciśnienie nierównomiernie spada ( a razem z nim i temperatura). Wysokościomierz przyda się Wam szczególnie w bardzo wysokich górach (3000 m.n.p.m i więcej). O wyprawie na takie wysokości, bez zegarka z wysokościomierzem, nie powinniście nawet myśleć. W ekstremalnych sytuacjach, może Wam nawet uratować życie.

Na takich wysokościach, powietrze staje się rzadsze i bardziej suche dlatego źle się nam tam oddycha (z powodu niewystarczającego dotlenienia krwi), co może doprowadzić nawet do śmierci. Abyśmy mogli dostosować się do takiej zmiany, musimy się najpierw zaklimatyzować – pokonywać zalecaną ilość metrów nad poziomem morza dziennie oraz przyzwyczaić się do innej jakości i gęstości powietrza. Użycie zegarka z wysokościomierzem będzie nam do tego procesu niezbędne.

Również w naszych górach ta funkcja może okazać się pomocna, jeśli będziemy chcieli… przepowiedzieć pogodę! Zmiana ciśnienia atmosferycznego jest powiązana ze zmianami następującymi w pogodzie, dlatego stała obserwacja tej wartości w ciągu wędrówki, może okazać się przydatna. Jeśli ciśnienie utrzymuje się przez cały dzień mniej więcej na tym samym poziomie, możemy być spokojny – pogoda się stabilizuje i nie szykuje dla nas żadnych niespodzianek. Jeśli jednak ciśnienie zacznie gwałtownie spadać powinniśmy mieć się na baczności i pomyśleć czy nasza trasa pozwoli nam na znalezienie schronienia, ponieważ najprawdopodobniej pogoda znacząco się pogorszy. A silna burza w górach nigdy nie niesie ze sobą nic przyjemnego.

Nasza wskazówka: Przed użyciem wysokościomierza powinniście go bardzo dokładnie skalibrować, tak aby wskazywał poprawne wartości. Jeśli tego nie zrobicie, jego wskazania w górach do niczego się Wam nie przydadzą.

Jeśli są w naszym gronie miłośnicy przygód, którzy z nostalgią wspominają dziecięce lata spędzone w harcerstwie lub na grze w podchody, na pewno nie obejdą się bez cyfrowego kompasu. Tym którzy cenią jeszcze większy komfort i są otwarci na nowe technologie, polecamy zegarek z funkcją GPS. Niezależnie, którą z opcji wybierzecie, obie pomogą Wam bezpiecznie dotrzeć do celu. A jeśli przez przypadek gdzieś zabłądzicie, dzięki danym z waszego GPS szybciej dotrze do Was pomoc.

Z CZEGO MOŻECIE ZREZYGNOWAĆ?

Jedną z wyjątkowych cech jest na przykład zegarek solarny. Posiada on małe, solarne panele wbudowane pod wyświetlaczem. Naładowana tym sposobem bateria jest w stanie zmagazynować energię i zasilać zegarek, jednym pełnym naładowaniem przez 4–5 miesięcy. Taki model zegarka nie przepada za gwałtownymi wahaniami dostępu do energii (przechodzenia od światła do cienia). W pełni wykorzystuje swoje możliwości wtedy, gdy jak najwięcej przebywa w dziennym świetle. W ten praktyczny sposób, możecie mieć cały czas naładowaną baterię, która będzie Wam służyć nawet do 12 lat. Potem, jak w każdym innym zegarku musicie wymienić baterię ale solarną.

Każdy perfekcjonista zachwyci się zegarkiem sterowanym falami radiowymi. Dzięki tej funkcji, będzie mieć pewność, że zegarek pokazuje jak najdokładniejszy czas (możliwość opóźnienia wynosi jedynie sekundę na milion lat). Wbudowany w nim system, raz w nocy reguluje pracę wszystkich funkcji zegarka, wysyłając jednocześnie przez cały dzień sygnał, który pozwala mu na korektę, każdej najmniejszej nierówności.

CO JESZCZE JEST WAŻNE?

Ilość przydatnych funkcji, z których będziecie mogli skorzystać jest bardzo ważna. Ale zegarek musi się Wam też po prostu podobać. Najlepsze funkcje nie dadzą pełnej satysfakcji, jeśli nie będziecie do końca zadowoleni z jego wyglądu. Na górskim szlaku moda nie jest najważniejsza, jednak kiedy dopadną Was pierwsze oznaki zmęczenia na szlaku, spojrzenie na zegarek, który się Wam podoba, na pewno doda nowych pokładów sił do dalszej wędrówki…

Przed zakupami musicie również zdecydować, czy szukacie typowo sportowych zegarków, które pomogą Wam odkrywać krajowe i zagraniczne górskie szlaki, czy chcecie coś bardziej uniwersalnego co założycie także do pracy czy na mniej formalne spotkania towarzyskie. W takim wypadku zapoznajcie się z modelami takich marek jak: Garmin, Suunto czy Timex.

Jeśli jednak macie sportową naturę i szukacie czegoś co będzie Wam towarzyszyć także w trakcie ekstremalnych przeżyć zapoznajcie się z zegarkami marki Casio, w szczególności z tymi z kolekcji Protrek. Podstawowym modelem, wyposażonym jednak w szereg przydatnych funkcji jest męski, sportowy zegarek Casio Protrek PRG-240-1 wykonany z trwałego plastiku. Ma wszystko czego moglibyście potrzebować: podświetlenie, stoper, termometr, wysokościomierz, kompas, datownik, czas światowy, alarm, kalendarz, minutnik, barometr, ładowanie energią słoneczną i jeszcze, jeszcze więcej. Jest wodoszczelny do 100 M (10 ATM), a dzięki wytrzymałemu, mineralnemu szkiełku możecie na nim polegać w każdych warunkach.

Na cenę zegarka, poza ilością i zaawansowaniem funkcji, wpływa również materiał z jakiego są wykonane. Najwięcej zapłacicie za taki wykonany ze stali lub tytanu. Tytanowy zegarek może nie tylko “kruszyć skały” ale jednocześnie jest bardzo lekki i hipoalergiczny (dzięki temu skóra na nadgarstku, nie będzie was nieprzyjemnie swędzieć, nawet gdy się spocicie). Jeśli chodzi o najwyższą półkę cenową, tego typu zegarków, polecamy przede wszystkim Tissot T-Touch Expert Solar Tony Parker. Po za niezniszczalną tytanową kopertą posiadają również niestandardowe szkiełko wykonane z szafiru, które jest odporne na wszelkie zarysowania. Ponad to zegarek jest wodoszczelny do 100 M. To wszystko gwarantuje Wam ich 100% sprawność kiedykolwiek i w jakichkolwiek warunkach. Jeśli będziecie potrzebować barometru, wysokościomierza, chronografu, kalendarza czy wielu innych funkcji, będziecie je mieć zawsze pod ręką. A co więcej, będą wam długo i niezawodnie służyć.

Tak, wiemy że nasi przodkowie radzili sobie w górach i bez outdoorowych zegarków. Ale pomyślcie, że gdyby mieli taką możliwość, na pewno by z niej skorzystali. To dzięki nim, będziecie mieć większą kontrolę nad wyprawą, a jesteśmy pewni że dostarczą Wam również wiele nowych, nieplanowanych atrakcji.

Jeśli zdecydujecie się na ich zakup, zrozumiecie że żadna kolejna wyprawa na łono natury nie jest bez nich możliwa. Mamy nadzieję, że przyniosą wam wiele niezapomnianych doznań.