Jak zadbać o włosy w zimie?

Jak zadbać o włosy w zimie?

Włosy są powszechnie uważane za atrybut piękna. Gęste, błyszczące loki to powód do dumy kobiet i mężczyzn. Jeśli chcesz, żeby Twoje kosmyki również robiły wrażenie, nie obejdzie się bez regularnej pielęgnacji – oczywiście nie tylko w lecie, ale też jesienią oraz zimą. Jak poprawić ich stan zdrowia w tym okresie? Czego unikać, a czego im nie skąpić? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Dlaczego włosy w zimie cierpią?

Chociaż prawdopodobnie włosom najbardziej szkodzi lato, gdy ostre słońce i chlor w basenach szybko je wysuszają, a każde pojedyncze włókno staje się wtedy podatne na łamanie, również zima nie oszczędza naszych loków. Dlatego tak ważne jest, żeby po wakacjach przywrócić im dobrą kondycję poprzez dostarczenie odpowiedniego poziomu składników odżywczych oraz witamin. Październik przynosi z sobą wiatr, który rozwiewa nam kosmyki na wszystkie strony, a my zapobiegliwie ubieramy ciepłą kurtkę, otulamy się szalem i nakładamy czapkę, co w efekcie chroni nas przed przeziębieniem, ale szkodzi skórze głowy i naraża końcówki na mechaniczne uszkodzenia. Z kolei w zimie włosy wystawione są na gwałtowną zmianę temperatur, co również nie wychodzi im na zdrowie.

Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Udowodniono naukowo, że jesienią oraz zimą spożywamy więcej niezdrowych tłuszczów i cukrów, co nie wpływa dobrze na włosy. Nasze kosmyki potrzebują wielu witamin oraz niezbędnych minerałów, czyli zróżnicowanego menu pełnego warzyw i owoców.

To prawda, że głównym czynnikiem wpływającym na strukturę i zdrowie włosów, jest genetyka. Niesprawiedliwy los niektórych obdarzył zjawiskowo wyglądającymi lokami, nawet gdy ich właściciel na co dzień używa najtańszego szamponu z pokrzyw. Większości zwykłych śmiertelników natura jednak poskąpiła takiego cudu, więc nie pozostaje nam nic innego, jak starannie zadbać o włosy. Na szczęście jest wiele sposobów, które Ci to ułatwią.

Jak zatroszczyć się o włosy w okresie jesienno-zimowym?

Zapobiegaj dalszemu osłabianiu

Drogie Panie, doskonale rozumiemy, że nie jest łatwo zrezygnować z używania suszarki, lokówki i prostownicy. Ale jeśli jest na to chociaż cień szansy, co jakiś czas pozwól sobie na leniwy dzień termicznej stylizacji. Możesz na przykład zapleść luźny warkocz, który nie połamie włosów. Nie musisz używać żadnych preparatów do stylizacji. W takiej naturalnej fryzurze też będziesz wygląda dobrze.

Jeśli chodzi o farbowanie, to każda znająca się na swojej profesji fryzjerka potwierdzi, że farby do włosów z drogerii nie są najlepszym pomysłem. Jednak największe spustoszenie na głowie gwarantuje domowa koloryzacja. Chociaż farby nie są już tak szkodliwe jak kiedyś, mogą nieodwracalnie zniszczyć kosmyki. Dlatego jeśli potrzebujesz zmiany wizerunku, skorzystaj z usług profesjonalisty.

Nawet nie wiesz, jak ważne jest to, z czego zrobiono Twoją szczotkę do włosów. Staraj się unikać grzebieni z metalowymi zębami. Lepiej sięgnij po szczotkę z naturalnym włosiem lub grzebień z szeroko osadzonymi, drewnianymi zębami, który idealnie sprawdzi się też do włosów kręconych.

Dobra rada: jeśli nie możesz zrezygnować z suszarki i prostownicy, zawsze pamiętaj o użyciu kosmetyków do termicznej stylizacji. W większości są to spray’e, które tworzą na powierzchni włosów ochronny film zapobiegający ich wysychaniu. Takich produktów możesz też użyć w lecie, żeby chronić kosmyki przed słońcem.

Zadbaj o dietę bogatą w witaminy

Jak już wspomnieliśmy, szczególnie w zimie trzeba zwracać uwagę na zawartość talerza. W lecie jest to znacznie prostsze, ponieważ mamy dostęp do świeżych warzyw oraz owoców, a gdy z nieba leje się żar, rzadziej sięgamy po słodkie i tuczące przekąski.

Skup się na tym, aby w Twoim codziennym jadłospisie znalazła się nie tylko dostateczna ilość warzyw i owoców z zawartością witamin oraz antyoksydantów, ale też produkty bogate w proteiny. Te znajdziecie w wysokiej jakości mięsie, rybach albo jajkach. Nie zapomnij też o zdrowych tłuszczach zawartych w orzechach i najróżniejszych ziarnach. Krótko: zadbaj, aby to, co jesz, zawsze było zróżnicowane.

Gdy pomimo dobrych chęci nie jesteś w stanie uzupełnić wszystkich składników odpowiednią dietą, sięgnij po suplementy. Najprostszym rozwiązaniem są zbilansowane mieszanki poprawiające kondycję włosów. Jeśli chcesz przyjmować każdy ze składników osobno, zaopatrz się w żelazo, jod, cynk, wapń, krzem oraz witaminy A, C, E. Polecamy wybór substancji naturalnego pochodzenia.

Wzmocnij włosy wysokiej jakości kosmetykami

Zbilansowana dieta pomoże zapobiec wielu problemom z włosami. Jeśli jednak zdrowie i wygląd Twoich kosmyków już teraz pozostawiają wiele do życzenia, będzie trzeba wezwać na pomoc wysokiej jakości kosmetyki, które o wiele szybciej przywrócą dobrą kondycję włosom.

Uważaj na nierozpuszczalne silikony! Zawierają je niektóre z tanich produktów dostępnych w drogeriach. Po pierwszym użyciu takiego specyfiku włosy będą piękne i wygładzone, ale nie daj się zwieźć. Silikony pokrywają kosmyki nieprzepuszczalną warstwą, która utrudnia przenikanie masek, odżywek i olejków. Z czasem włosy zaczną się „dusić”. Właśnie dlatego najlepiej jest używać tylko naturalnych kosmetyków.

Bez względu na porę roku używanie odżywki po każdym myciu włosów powinno stać się Twoim dobrym nawykiem. W chłodniejszych miesiącach zastosuj podwójną moc pielęgnacji. Prócz odżywki możesz sięgnąć też po maskę, olejek, krem lub mleczko do włosów. Wiesz, czym się różnią?

Maska do włosów

W przeciwieństwie do odżywek, które po umyciu zamykają łuski oraz wygładzają włosy, maska potrafi wniknąć głęboko we włókno włosowe i zapewnić mu odpowiednią regenerację. Ważne jest, żeby taki preparat stosować właściwie, czyli zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Maskę aplikujemy na włosy po ich umyciu i pozostawiamy tyle minut, ile zaleca producent. Następnie należy ją spłukać i nanieść odżywkę, która zamknie włos.

Zawsze wybieraj maskę odpowiednią dla Twojego rodzaju włosów. Tylko tak możesz osiągnąć oczekiwany efekt. Maski używaj 1-2 razy w tygodniu. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać, zaufaj renomie sprawdzonych marek: Kérastase, L´Oréal Professionnel albo Wella. Każda z nich oferuje odżywcze maski, które pomogą Ci zadbać o włosy w okresie jesienno-zimowym.

Rada: jeśli chcesz zapewnić włosom dogłębną pielęgnację, po umyciu szamponem wysusz je ręcznikiem, nanieś maskę i zawiń w foliowy czepek. Po 30 minutach zmyj, nanieś odżywkę, odczekaj chwilę i dokładnie wypłucz włosy.

Olejek do włosów

To jeden z najczęściej wybieranych produktów do pielęgnacji – głównie przez właścicielki długich włosów. Olejek potrafi doskonale wniknąć w strukturę włosa, wygładzić go, odżywić i dodać mu blasku. Dodatkowo znacznie ułatwia rozczesywanie splątanych kosmyków.

Obawiasz się, że olejek może obciążać i przetłuszczać włosy? Jeśli będziesz pamiętać o odpowiedniej aplikacji, nie musisz sobie tym zaprzątać głowy. W przeciwieństwie do maski lub odżywki, olejku używa się tylko w niewielkiej ilości. Nigdy nie nanosi się go od nasady. W zupełności wystarczy, gdy rozprowadzisz go od połowy długości włosów. Olejku używa się po umyciu, gdy włosy są jeszcze wilgotne i łatwo go absorbują. To pielęgnacja bez spłukiwania. Jeśli czujesz taką potrzebę, olejek możesz też nanieść na suche włosy. Ten kosmetyk polecamy również kobietom, które walczą z rozdwojonymi końcówkami.

Mleczko do włosów

Zniszczone kosmyki to znak, że czas sięgnąć po mleczko do włosów. Tego rodzaju kosmetyki zawierają proteiny mleczne – najczęściej koziego lub krowiego mleka, które wspomagają wzrost i odbudowę włókna włosa. Dodatkowo zatrzymują wilgoć w jego wnętrzu, przez co włosy stają się mniej podatne na łamanie oraz rozdwajanie końcówek. Mleczka używa się na umyte, osuszone ręcznikiem włosy. To kuracja bez spłukiwania. Szybko zauważysz rezultat, a Twoje włosy staną się gładkie i miłe w dotyku.

Produkty zapobiegające elektryzowaniu się włosów 

Takie utrapienie dosięgnie nas jesienią i zimą. Czapki oraz grube, wełniane swetry tylko wzmagają elektryzowanie się włosów i zamiast pieczołowicie ułożonej fryzury ostatecznie mamy na głowie coś, co przypomina tylko nieudolne ptasie gniazdo. Ten niepożądany efekt można wyeliminować za sprawą specjalnych preparatów w spray’u przeciw elektryzowaniu się włosów.

Łupież

Częste noszenie czapek, chociaż chroni włosy przed niską temperaturą i wiatrem, może niestety też powodować przetłuszczanie się skóry głowy oraz powstawanie łupieżu. Dlatego noś czapkę tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a jeśli pojawią się wyżej wymienione problemy, koniecznie zaopatrz się w specjalistyczny szampon, który pomoże Ci się z nimi uporać.

Bez względu na to, który kosmetyk wybierzesz, pamiętaj, że najważniejsza jest regularna pielęgnacja. Tylko tym sposobem osiągniesz oczekiwany efekt, a Twoje włosy staną się piękne i zdrowe.