Jak przeżyć Oktoberfest i nie zwariować?

  • MAGAZYN
  • Jak przeżyć Oktoberfest i nie zwariować?

Jak przeżyć Oktoberfest i nie zwariować?

Niezależnie od tego jaki jest twój stosunek do piwa na pewno wiesz, że niemiecki Oktoberfest to największe święto piwa i dobrego jedzenia na świecie. Z tego powodu, corocznie miliony gości odwiedzają Bawarię, aby choć na chwilę wlec temu szaleństwu. Zastanawiasz się czy warto? Na pewno! A dzięki naszym wskazówkom wykorzystasz wszystkie jego dobrodziejstwa.

Oktoberfest jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją popularność ale także z powodu swojej długości. Ta niezwykła zabawa trwa od 16 do 18 dni w sercu Bawarii (czyli Monachium), a jej głównym celem jest oddanie hołdu bawarskiej kulturze i historii - bądź co bądź w bardzo atrakcyjnej formie.

Tegoroczna 184 edycja rozpoczęła się w sobotę (16.11.2017) tradycyjnie na terenie Theresienwiese, gdzie piwo będzie rozlewane aż do 3 października. Po raz kolejny goście będą mogli cieszyć złotym trunkiem rozmieszczonym w kilkunastu namiotach, wielkości boiska do piłki nożnej, które swoim wystrojem przypominają wiejską gospodę czy zabytkową, zamkową jadalnię.

Od czego to wszystko się zaczęło?

Chociaż dla większości zagranicznych gości jest to festiwal piwa i najlepszego, niemieckiego jedzenia, wszyscy Bawarczycy wiedzą, że jego historia jest znacznie ciekawsza.

Mieszkańcy Monachium po raz pierwszy spotkali się w takiej formie 12 października 1810 roku (październik= z niemieckiego Der Oktober) z okazji małżeństwa zawartego przez przyszłego króla Bawarii, księcia Ludwika I i jego wybranki Teresy z Saksonii-Hildburghausen na polach za miejskimi murami. Uroczystość ta tak bardzo zapadła w pamięć mieszkańców miasta, że przypominają sobie o niej każdego roku na przełomie września i października.  Przez wiele lat festiwalowi towarzyszyły wyścigi konne (po raz ostatni zorganizowane w 1960 roku), zabawne atrakcje (początkowo były to karuzele i huśtawki, dziś przypominają małą wersję Disneylandu) i lokalna wystawa rolnictwa (organizowana po dziś dzień).

Co nie może cię ominąć?

Od 1887 roku Oktoberfest rozpoczyna się pochodem miejscowych piwowarów, których ozdobione, konne zaprzęgi z wielkimi beczkami piwa, zachęcają gości do skosztowania właśnie ich trunku

Częścią Oktoberfestu od 1950 roku jest również uroczysta parada historycznych, bawarskich strojów, w których uczestnicy pokonują siedmiokilometrowy odcinek na terenie festiwalu. Jest to jedna z największych tego typu parad na świecie.

Każda druga niedziela festiwalu (w tym roku 24.09) jest poświęcona tradycyjnej, bawarskiej, dętej muzyce. Dzięki temu pod gołym niebem możesz zaśpiewać i zatańczyć do dźwięków najlepszych, miejscowych kapeli, które mogą cię zaskoczyć również współczesnymi kompozycjami.

Kilka przydatnych porad

  • We wszystkich namiotach obowiązuje całkowity zakaz palenia. Lepiej go respektować niż ryzykować, że nigdzie nie naleją ci piwa.
  • Wybierz namioty, które najbardziej ci się podobają i zarezerwuj w nich miejsca. Jest bardzo prawdopodobne, że bez potwierdzonej rezerwacji spędzisz długie minuty w kolejkach. Jednak nawet rezerwacja nie daje ci pewności jeśli się spóźnisz! Wystarczy, że przyjdziesz o minutę później, a twoja rezerwacja przepadnie na zawsze.
  • Jeśli nie dostaniesz potwierdzenia rezerwacji (co przy takiej ilości gości zdarza się bardzo często) możesz jeszcze zdobyć siedzące miejsca stojąc w kolejce to jednak będzie wymagało wczesnej pobudki. W weekend warto ustawić się w kolejce do namioru już na 2 godziny przed jego otwarciem.
  • Dobrze schowaj swój telefon czy to do torebki czy plecaka. Dzięki temu nie polejesz go przez przypadek piwem ani nie staniesz się łatwą ofiarą dla kieszonkowców. A do kontroli nad upływającym w dobrej atmosferze czasem niezastąpiony będzie naręczny zegarek.

Jakie funkcje zegarka docenisz na Oktoberfeście?

ALARM – dzięki nie mu nie zaśpisz i przyjdziesz do upolowanego namiotu zgodnie z godziną na rezerwacji!

KALENDARZ – przypomni ci ile dni zabawy jeszcze przed tobą!

PODŚWIETLENIE – na takim festiwalu nie wypada chodzić spać o zachodzie słońca. Dlatego wybierz zegarek z podświetleniem, z którym bez problemu sprawdzisz czas pod gołym niebem

STOPER – jak rozstrzygnąć zakład kto wypije wszystkie piwa najszybciej? Zaskocz swoich znajomych zegarkiem ze stoperem, który pozwoli wam na dobrą zabawę!

WODOODPORNOŚĆ  – wręcz niezbędna na imprezie, na której pełno jest kelnerek z litrowymi kuflami piwa. W takim tłumie najlepszej z nich może przydarzyć się prawdziwa katastrofa. Dzięki wodoodpornemu zegarkowi przypadkowe polanie piwem nie wytrąci Cię z równowagi!

KOMPAS – jeśli należysz do osób, które potrafią zgubić się we własnym mieście - zainwestuj w zegarek z kompasem dzięki któremu bezpiecznie wrócisz do hotelu.

SZAFIROWE SZKIEŁKO – przetrwa każdy upadek czy uderzenie na pełnym ludzi festiwalu.

DZIEŃ TYGODNIA – Jeśli wybierasz się na dłuższe świętowanie taka funkcja może Ci pomóc. W końcu sama data to czasami za mało. Warto wiedzieć czy mamy sobotę czy już poniedziałek.

SILIKONzegarek na silikonowym pasku idealnie sprawdzi się w takim mokrym otoczeniu. A ponieważ już dawno przestał być używany tylko w sportowych zegarkach, zaskoczy cię jak piękne mogą być modowe a nawet luksusowe modele na z takim paskiem.

Kilka ciekawostek na koniec:

  • W 1997 roku na Oktoberfeście zjedzono 450 000 kurczaków.
  • Alkohol jest dozwolony od 16 lat.
  • W 2003 roku 16 dnia festiwalu rozlano 7,7 milionów litrów piwa.
  • Za litrowy kufel piwa trzeba zapłacić 10 euro.
  • Typowym damskim, bawarskim strojem jest Dirndl. Może się kończyć przed kolanem lub aż za kostkami. Jeśli jakiemuś mężczyźnie wpadnie w oko tak ubrana kobieta powinie zwrócić uwagę na to jak ma zawiązaną wstążkę wokół pasa... Jeśli kokarda jest po prawej stronie - kobieta jest zajęta Jeśli znajduje się po lewej stronie - kobieta poszukuje swojego wybranka. Możecie jednak spotkać kobiety z kokardami zawiązanymi na środku, te według facebookowej nomenklatury... są w skomplikowanym związku.
  • Typowym męskim strojem są zaś lederhosny: skórzane spodnie.
  • 70 % gości pochodzi z Bawarii.
  • W 2005 roku doszło do złagodzenia panującej na festiwalu atmosfery ze względu na starsze osoby oraz rodziny z dziećmi. Do godziny 18 muzyka gra ciszej i jest łagodniejsza. Nie oznacza to jednak końca niezapominanej zabawy...