Kto z nas tego nie doświadczył? Spodnie w rozmiarze 38 w jednym sklepie pasują jak ulał, a w innym ledwo je dopinasz i ostatecznie kupujesz te w rozmiarze 42. Dokładnie tak samo w Niemczech dobrze będzie leżała na Tobie sukienka w rozmiarze M, ale we Włoszech lub Francji ten sam model będzie odpowiedni w wariancie większym – o jeden albo nawet dwa rozmiary!
Każdy kontynent, każde państwo oraz każda sieć handlowa mają swoją numerację, swoje standardy i tabele wielkości, a co za tym idzie – również swoje systemy pomiarów. W przymierzalniach te różnice poczujesz na własnej skórze, więc nie będzie problemu, żeby ewentualnie poprosić ekspedientkę o inny rozmiar. Co jednak począć w erze zakupów online? Oczywiście możesz liczyć na łut szczęścia. Możesz też uniknąć późniejszych zwrotów, zerknąć najpierw do naszego poradnika o tym, jak prawidłowo określić swój rozmiar i bez obaw zamawiać ubrania, które będą na Ciebie pasować.
Pomocnicy mierzenia
Najpierw znajdź odpowiednią miarę. Najlepszy będzie papierowy lub plastikowy centymetr krawiecki, ale możesz użyć też sznurka lub wstążki. Najważniejsze, żeby nasze przyrządy do pomiaru nie były rozciągliwe, bo będą zaniżać wartości. Ściągnięty pomiar następnie zmierzysz zwyczajną zwijaną miarą, którą każdy ma u siebie w domu. Nie zapomnij przygotować też czegoś do zapisania swoich rozmiarów. Potrzebne będzie również lustro.
Mierzenie obwodu w pasie
Najdokładniejsze wyniki osiągniesz, jeśli będziesz się mierzyć w samej bieliźnie. Obwód w pasie najlepiej natomiast mierzyć bezpośrednio na gołej skórze. Pas to linia nad pępkiem, która tworzy się w zgięciu tułowia. Najczęściej jest to najwęższe miejsce pomiędzy dolną krawędzią klatki piersiowej a początkiem kości biodrowej. Owiń się wzdłuż tej linii centymetrem krawieckim i upewnij się przy tym, że nie wciągasz brzucha – w przeciwnym wypadku ubranie może okazać się za ciasne. Nie przekręcaj miary, nie napinaj jej, niech swobodnie przylega do ciała.
Mierzenie obwodu bioder
Jeśli chcesz dokładnie zmierzyć obwód bioder, stań prosto przed lustrem i złącz nogi. Miarę przytrzymaj na wewnętrznej stronie biodra. Owiń się nią wokół pośladów i podbrzusza w taki sposób, aby całość była na tej samej wysokości – równolegle do podłogi. Pamiętaj, żeby zmierzyć najszersze miejsce, czyli najbardziej wysuniętą część bioder i pupy. Nasz wcześniej przygotowany przyrząd do ściągania miary również w tym przypadku powinien luźno przylegać do ciała, pod żadnym pozorem nie może się wrzynać w skórę.
Mierzenie obwodu klatki piersiowej
W taki sam sposób dokonamy pomiaru obwodu klatki piersiowej. Trzeba pamiętać, żeby podczas tej czynności zachować prostą postawę. Zawsze należy mierzyć najszersze miejsce – najczęściej jest to poziom sutków. W tym celu umieść początek miary poniżej pachy i owiń ją wokół klatki piersiowej. Jeśli pomiar ściągasz w celu dobrania stanika, góry stroju kąpielowego lub innych części garderoby, pod które nie zakłada się bielizny, obwód klatki piersiowej zmierz na gołym ciele. Skoro mowa o stanikach, w przypadku tej części garderoby potrzeba znać jeszcze jedną wartość. Chodzi o obwód mierzony poniżej biustu, czyli w poziomej linii, w której zapina się stanik. Ta wartość jest równocześnie rozmiarem, jaki znajdziesz na metce przed literą oznaczającą wielkość miseczki.
Mierzenie długości nogawek
Odkryć sekret idealnie leżących jeansów to nie lada wyzwanie. Dokładny rozmiar tej części garderoby określa się za pomocą aż 8. wytycznych: pas, stan z przodu, stan z tyłu, obwód uda, kolana, obszycie spodni wokół kostki, wewnętrzny oraz zewnętrzny szew nogawki. Żeby dobrać odpowiednią długość, w zasadzie powinny wystarczyć nam ostatnie dwie z wymienionych. Długość zewnętrznego szwu nogawki mierzy się od pasa do kostki, wewnętrznego natomiast od rozkroku do końca spodni. Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego rozmiaru jest ściągniecie miary z ulubionej pary, którą znajdziesz w swojej szafie.
Zobacz produkty w promocji, które możesz teraz korzystnie kupić:
Kategorie
Polecane artykuły
"Daj dziewczynie odpowiednie buty, a podbije świat!" Marilyn Monroe