Teatr, choć w zupełnie innej formie, sięga czasów starożytnej Grecji. Wywodzi się z Dionizji – święta organizowanego na cześć greckiego boga wina i urodzaju Dionizosa. Teatr zyskiwał coraz większą popularność, a ludzie zaczęli regularnie uczestniczyć w organizowanych przedstawieniach. Dla ówczesnych obywateli Grecji była to najwyższa forma kultury i najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlaczego więc dzisiaj wgląda to zupełnie inaczej? Dlaczego boimy się chodzić do teatru i przenosimy ten lęk na nasze dzieci? Dlaczego chociaż raz na jakiś czas powinniśmy wybrać się do teatru?
U niektórych osób już samo słowo teatr wywołuje gęsią skórę. Mają oni najczęściej mgliste wspomnienia z dzieciństwa, kiedy cała szkoła wybierała się na najnudniejsze przestawienie i na którym – wszystkie dzieci się nudziły. Ale przecież złe wybory naszych nauczycieli, na jakie przedstawienie nas zabrać, nie może pozbawić nas takiej przyjemności jaką jest chodzenie do teatru! Dlatego jeśli należysz do tej grupy, przełam swój strach i zapewnij swojej rodzinie niezapominane przeżycia.
W większych miastach znajdziesz już nie jeden, ale kilka czy kilkanaście teatrów. W ich repertuarze na coś ciekawego trafią nawet najwięksi malkontenci. Balet rzeczywiście jest bardziej wymagający i może być interesujący głownie dla kobiet. Jednak to nie jedyne wyjście! Możesz spróbować np. komedii, dramatu, kabaretu czy musicalu.
Uwierz, że emocje, które czasem przeżywasz przed telewizorem nie mogą równać się z tym czego doświadczysz w teatrze. Wydarzenia odgrywające się na scenie sprawią, że zapomnisz o tym gdzie jesteś i przeniesiesz się w wyjątkowe miejsca. Emocje będą unosić się w powietrzu i chcąc nie chcąc – dosięgną również ciebie.
10 powodów, dla których warto chodzić do teatru
- Wzbogacisz się kulturowo i przeżyjesz coś nowego.
- Choć na chwilę poczujesz się wyjątkowo w specjalnie wybranym ubraniu wśród innych osób, które tak jak ty przygotowały się na ten wyjątkowy wieczór.
- Odkryjesz dzieła, które dzięki swojej popularności są cały czas wystawiane już od dziesiątek lat. Należą do nich m.in „Poskromienie złośnicy” czy „Sen nocy letniej” Shakespeare'a, „Zaczarowany flet” Mozarta lub „Jezioro Łabędzie” Czajkowskiego. Również polskie dzieła sztuki cieszą się niezmienną popularnością. Warto wspomnieć o „Balladynie” czy „Ślubach panieńskich”. Dzięki temu, kiedy ktoś zapyta cię co napisał Mozart – będziesz znać poprawną odpowiedź.
- Teatr pomoże ci zapomnieć o problemach. Niezależnie od tego co nie daje ci spać po nocach, gdy tylko na sali zgaśnie światło, a aktorzy wcielą się w swoje postacie, poczujesz niezwykłą ulgę i odprężenie. Na scenie będzie się działo tyle rzeczy, że w twoim mózgu nie będzie już miejsca na zamartwianie się.
- Jest mało prawdopodobne aby w teatrze, tak jak na nietrefionym seansie w kinie, udało ci się zasnąć. Każdemu przedstawieniu towarzyszy wiele pracy, nie tylko aktorów ale całej ekipy technicznej i nawet jeśli sama historia cię nie zachwyci, może cię oczarować imponująca praca dźwiękowców, oświetleniowców czy dopracowane w każdym szczególe kostiumy.
- Jeśli jakiś teatr bardzo przypadnie ci do gustu, zastanów się nad wykupem karnetu. Dzięki niemu nie tylko zaoszczędzisz na pojedynczych wstępach, ale zyskasz także dodatkowe korzyści takie jak np. dostęp do biletów w przedsprzedaży, zniżki czy nawet swoje stałe miejsce.
- Teatr rozwija zmysły i wyobraźnię. Często w spektaklach nie wszystko jest tak jednoznaczne jak w filmach. Wielu rzeczy musisz się domyśleć a przy tym śledzić każdy ruch na scenie. To jest dopiero zabawa!
- Żadne okulary 3D nie wyczarują takiego obrazu jak realni aktorzy. Na parę godzin staniesz się częścią dramatycznych czy komediowych wydarzeń.
- Przeżycia doznane w teatrze mogą zostać z tobą nie przez godzinę czy dwie ale na zawsze!
- Wspierasz sztukę! Dziś teatr zapewnia nam rozrywkę, jednak w ciężkich czasach był ostoją narodowych wartości i nadzieją na przyjście lepszych czasów. Dlatego wspierajmy go i nie pozwólmy na jego upadek.
Jak właściwie ubrać się do teatru?
Wielu mężczyzn nie chce słyszeć o wyjściu do teatru ponieważ nie wyobrażają sobie spędzić minimalnie 2 godzin w garniturze. W takim przypadku warto sprawdzić ofertę teatrów współczesnych, które często preferują mniej oficjalny styl i wówczas można pozwolić sobie na coś bardziej swobodnego.
Do takiego mniej tradycyjnego teatru sprawdzą się czarne, płócienne spodnie (oczywiście wyprasowane) koszula i ewentualnie elegancki sweter. Nie należy zapominać o odpowiednich butach – najlepiej czarnych, skórzanych półbutach.
Paniom, nie musimy mówić, co mają zrobić aby pięknie wyglądać. Większość kobiet z radością przygotowuje się na takie "oficjalne" wyjścia dlatego od czasu do czasu lubią zjeść kolację w eleganckiej restauracji, czy właśnie wyjść do teatru. Dzięki temu mają możliwość, choć przez chwilę, poczuć się jak prawdziwe boginie.
Co sprawdzi się najlepiej w teatrze? Klasyczna suknia w stonowanych kolorach (raczej odradzamy wyraziste wzory i krzykliwe kolory), w połączeniu z eleganckim naszyjnikiem, dopasowanym żakietem, szpilkami i kopertówką. Ta przyda się aby schować w niej małe perfumy, pomadkę, chusteczki i pieniądze. Swoją ulubioną, wielką torebkę, którą nosisz do pracy na ten jeden wieczór, zostaw w domu. Żadna kobieta nie popełni modowego faux-pas wybierając elegancką spódnicę, czy czarne spodnie z wysokim stanem do których dobierze delikatną, zwiewną koszulę.
O czym jeszcze warto pamiętać przed wyjściem? Nie zależnie czy wybierasz się do teatru, pracy czy na spotkanie ze znajomymi, użyj swoich ulubionych perfum! Dobrze dobrany zapach nie tylko poprawi humor na cały dzień ale również podkreśli twoją osobowość.
Kategorie
Polecane artykuły
"Daj dziewczynie odpowiednie buty, a podbije świat!" Marilyn Monroe