Cera sucha lub trądzikowa? 8 TOPowych witamin dla pięknej skóry

  • MAGAZYN
  • Cera sucha lub trądzikowa? 8 TOPowych witamin dla pięknej skóry

Cera sucha lub trądzikowa? 8 TOPowych witamin dla pięknej skóry

Chociaż regularnie oczyszczasz skórę, używasz toniku, serum i kremu, Twoja cera wcale nie prezentuje się tak dobrze, jakbyś sobie tego życzyła? Być może nie dostarczasz organizmowi odpowiednich ilości witamin oraz minerałów, które mają znaczący wpływ na jej wygląd. Piękna skóra to odżywiona skóra. Jeśli chcesz, żeby Twoja była właśnie taka, poznaj listę kluczowych witamin, które koniecznie powinny znaleźć się w Twojej diecie.

Witaminy to pierwiastki śladowe, których nasze ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego rozumie się samo przez się, że przyjmowanie odpowiednich witamin ma zasadniczy wpływ na kondycję skóry i wygląd człowieka.

Właściwości witamin znane są dopiero od stu lat

Witaminy dostarczano organizmowi od zarania dziejów, choć nie od zawsze o tym wiedziano. Do lat 20. XX wieku nikt nawet nie przypuszczał, że istnieje coś takiego. Dopiero polski biochemik Kazimierz Funk, który prowadził badania nad chorobą beri-beri, odkrył, że wszyscy pacjenci cierpiący na nią mają niedostatek witamy B1 nazywaną tiaminą. Funk jest autorem nazwy witamina – uzmysłowiwszy sobie, że te składniki odżywcze są niezbędne do funkcjonowania żywego organizmu, posłużył się łacińskimi słowami vita, czyli życie oraz amina.

Po ponad stu latach, gdy próbujemy dowiedzieć się, za co odpowiedzialna jest każda z witamin i której powinniśmy przyswajać jeszcze więcej, w dalszym ciągu możemy czuć się nieco zagubieni w gąszczu literek oraz niezrozumiałych oznaczeń. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Jeśli zastanawiasz się, której witaminy brakuje w Twojej codziennej diecie, zalecamy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista udzieli Ci najlepszych informacji. Chcesz jednak tu i teraz dowiedzieć się, jaka jest różnica między serum zawierającym witaminę C a kremem z retinolem i wysoką zawartością witaminy A? Wiedza dotycząca ich właściwości pomoże Ci wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

Jak przyjmować witaminy – tabletki i dieta czy aplikacja na skórę?

Poziom wielu witamin można uzupełnić suplementami lub odpowiednią dietą, czyli przyjmować je od wewnątrz. Można też aplikować witaminy bezpośrednio na skórę. Który sposób jest lepszy? Chociaż miejscowe odżywienie skóry witaminą daje natychmiastowy efekt, przyjmowanie witamin od wewnątrz wpływa na zdrowie całego naszego ciała. Zamiast dostarczać witaminę C tylko skórze, przyjmując ją doustnie jej działanie rozszerzy się na wszystkie procesy, w których jest potrzebna. Chociaż wewnętrzna suplementacja i bogata w witaminy dieta nie sprawią, że Twoja skóra od razu stanie się piękniejsza, w perspektywie długoterminowej poprawią ogólną jakość Twojego zdrowia oraz skóry.

Oczywiście wcale nie znaczy to, że zewnętrzne kuracje witaminowe są złe. To może być jeden z Twoich sposobów na utrzymanie odpowiedniego odżywienia skóry. Jeśli jednak chodzi o zdrowie całego ciała, lepiej zaopatrz się w suplementy w tabletkach lub wprowadź w życie odpowiednio zbilansowaną dietę.

7 witamin, które sprawią, że Twoja skóra będzie piękna i zdrowa

Krém na pokožku1. Witamina C

To najbardziej znana z witamin. Witamina C ma zbawienny wpływ na skórę i to podwójnie: chroni ją przed promieniami UV oraz bierze udział w syntezie kolagenu. Ale pamiętaj, że zajadanie się pomarańczami wcale nie zwalnia Cię z konieczności nałożenia kremu do opalania. Dla pełnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych niezbędny jest odpowiedni do tego kosmetyk. Witamina C natomiast jest bardzo pomocna w regeneracji skóry po opalaniu oraz zapewni dodatkową warstwę ochrony przed słońcem.

Co się tyczy kolagenu, to w jego produkcji witamina C odgrywa naprawdę bardzo ważną rolę. Kolagen jest substancją, która sprawia, że skóra jest sprężysta i napięta. Wraz z upływem lat produkcja kolagenu jest coraz mniejsza, co wpływa na wygląd naszej skóry. W związku z tym, że witamina C wspomaga produkcję kolagenu, poniekąd za jej sprawą skóra na dłużej zachowuje swoją młodzieńczą sprężystość.

Działanie witaminy C jest najbardziej efektywne, gdy dostarczamy ją organizmowi od wewnątrz. Jej bogatym źródłem są owoce i warzywa – począwszy od cytrusów, czereśni, borówek, malin, brokułów aż po warzywa liściaste, które są prawdziwą bombą witaminową. Witaminę C możesz stosować jako suplement, ale lepiej będzie dostarczyć ją organizmowi w jak najmniej przetworzonej postaci, czyli ze zjadanych pokarmów. W ten sposób prócz witaminy C zaopatrzysz swoje ciało w błonnik i inne niezbędne substancje odżywcze, w które obfitują właśnie warzywa oraz owoce.

2. Witamina D

Obecnie bardzo wiele mówi się o witaminie D. Chociaż ma formę tabletek i występuje też w wielu pokarmach, spośród innych witamin wyróżnia ją pewna szczególna właściwość. Otóż witaminę D organizm może wyprodukować sam za sprawą promieni słonecznych. Po co więc sięgać po suplementy diety, skoro wystarczyłoby usiąść na słońcu i naładować się witaminą D w tak prosty sposób?

Niestety, nie jest to takie proste. Wszyscy dobrze wiemy, że słońce to również szkodliwe promieniowanie UV, które może powodować oparzenia skóry, powstawanie zmarszczek, a nawet rozwój nowotworu. Badania dowodzą, że witamina D odgrywa kluczową rolę w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, trądzik różowaty oraz atopowe zapalenie skóry. I tutaj pojawia się problem, bo z jednej strony słońce dostarcza nam potrzebnych witamin, z drugiej jednak może przyczynić się do nieodwracalnych uszkodzeń skóry.

Skąd więc bezpiecznie czerpać witaminę D? W związku z tym, że witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia skóry (oraz całego ciała), najlepiej przyjmować ją w formie suplementu. Dużą zawartością witaminy D mogą też poszczycić się ryby, takie jak łosoś, tuńczyk konserwowy czy sardynki, ale jeśli nie jesteś entuzjastą tych przysmaków, możesz sięgnąć po tabletki lub krople. Oczywiście postaraj się też spędzić trochę czasu na słoneczku, a przed jego szkodliwym działaniem koniecznie zabezpiecz się kremem do opalania. W południe, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze, lepiej pozostań w cieniu.

3. Witamina E

Witamina E to znany antyoksydant, który chroni skórę przed jej uszkodzeniami pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, a skóra dobrze wchłania ją za sprawą sebum, czyli łoju skórnego, który wytwarzany jest przez pory, pomaga chronić skórę, ale też sprawia, że jej powierzchnia jest tłusta oraz nieestetycznie się błyszczy. W tym wypadku jednak tłusta cera jest bardzo pożądana. Witamina E pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i dodatkowo utrzymuje ją w dobrej kondycji.

Niestety, niektóre badania udowadniają szkodliwy wpływ witaminy E przy bezpośredniej ekspozycji na słońce. Pod wpływem promieni słonecznych witamina ta przyczynia się do produkcji wolnych rodników, które nie są dobre dla skóry. Dlatego lepiej aplikować witaminę E w czasie, gdy nie jesteśmy wystawieni na działanie słońca (na przykład w formie maski) lub dostarczać ją do organizmu za sprawą odpowiednich produktów żywnościowych.

Wysoką zawartość witaminy E znajdziesz w większości nasion i orzechów, gęsinie, awokado oraz łososiu.

4. Witamina Kvitaminy

Witamina K jest znana za sprawą swoich właściwości wspomagających krzepliwość krwi. Jeśli nie wykrwawiasz się na przykład podczas golenia, możesz podziękować właśnie pani K :-).

Są również dowody na to, że pomaga w leczeniu ran, łagodzi nieprzyjemne choroby skórne oraz niedoskonałości, takie jak trądzik różowaty, wystające żyły czy rozstępy. Większość ludzi łatwo uzupełnia poziom witaminy K za sprawą diety. Jeśli chcesz nieco wspomóc ten proces, uzupełnij codzienne menu o warzywa liściaste, które mają wysoką zawartość tej witaminy.

5. Witaminy z grupy B

Niektóre problemy skórne mogą być spowodowanie niedoborem określonej grupy witamin. Kompleks witamin B zawiera witaminy B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, biotynę, kwas foliowy oraz B-12. Ta grupa witamin jest odpowiedzialna za podstawowe funkcje ciała, jakimi są dostateczna ilość energii, metabolizm i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jeśli zapotrzebowanie na witaminy z grupy B jest większe niż ilość, którą dostarczamy organizmowi, może pojawić się wysypka, problem pękających i przesuszonych ust oraz wiele innych objawów – nie tylko tych, widocznych na skórze.

Jeśli więc odczuwasz dyskomfort z powodu wysypki lub suchej, łuszczącej się skóry (szczególnie w okolicy ust), przyczyną może być właśnie niedostatek witaminy B.

Witaminy z grupy B mogą być również pomocne w odnowie komórek. Najłatwiejszym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki, jest przyjmowanie suplementu B Complex. W ten sposób łatwo uzupełnisz poziom wszystkich witamin z grupy B naraz, co nie tylko wspomoże funkcjonowanie całego ciała, ale też poprawi wygląd Twojej skóry.

6. Beta-karoten

Do swojej listy dopisz kolejnego pogromcę UV, czyli beta-karoten. Jego dużą zawartość znajdziesz na przykład w marchewce. Beta-karoten należy do grupy silnych antyoksydantów, które pomagają chronić skórę przed słońcem.

Za sprawą beta-karotenu może obniżyć się Twoja wrażliwość na światło słoneczne. Nie znaczy to jednak, że wystarczy tylko łyknąć tabletkę lub zjeść marchewkę i bez żadnej ochrony przeleżeć cały dzień na słońcu nie nabawiając się przy tym oparzeń. Pamiętaj, żeby przed każdą kąpielą słoneczną zabezpieczyć skórę warstwą kremu do opalania. Niemniej beta-karoten to dodatkowa ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Jak już wspomnieliśmy, najlepsze źródło beta-karotenu to marchewki. Bogate w tę witaminę są również melony oraz warzywa liściaste. Zazwyczaj zapotrzebowanie na beta-karoten można pokryć przyjmowanymi posiłkami, więc jeśli na Twoim talerzu znajdzie się wystarczająca ilość warzyw, nie musisz sięgać po suplement diety.

7. Selen

W naszym zestawieniu znalazł się również selen, co może być trochę mylące, ponieważ nie jest witaminą, a minerałem. Jego wpływ na skórę jest jednak tak znaczący, że mimo to warto o nim wspomnieć. Selen to kolejny czołowy antyoksydant, który walczy z wolnymi rodnikami, pomaga zniszczonej skórze wrócić do formy oraz spowolnić proces jej starzenia się.

Wspomaga też prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, która utrzymuje ludzki metabolizm w „olimpijskiej formie”, co znowuż sprawia, że nasze ciało przyswaja wszystkie powyższe witaminy, w efekcie czego skóra wygląda przepięknie.

Podobnie jak w przypadku pozostałych witamin, najlepszym sposobem na uzupełnienie poziomu selenu w organizmie jest jedzenie. Bogate w selen są na przykład owoce morza, orzechy brazylijskie, ryby i jajka. Znajdziesz go też w nasionach słonecznika.

8. Cynk

Ostatni wyjątek na naszej liście to cynk, który także jest minerałem. Każdy, kto kiedykolwiek walczył z trądzikiem, wysypką lub egzemą, na pewno spotkał się z nim nie raz. Cynk wspomaga gojenie ran oraz reguluje nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe.

W przypadku problemów skórnych można aplikować go w formie maści lub różnego rodzaju maseczek z cynkiem. Oczywiście jego niedobór w organizmie uzupełnisz też za sprawą suplementów diety lub odpowiedniego menu. Bogatym źródłem cynku są nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, jajka oraz wołowina.