Zasady Prawidłowego Używania Zegarka

  • MAGAZYN
  • Zasady Prawidłowego Używania Zegarka

Zakup zegarka nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, należy jednak znać i przestrzegać określonych zasad jego prawidłowego użytkowania. Pomimo, iż zawsze staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego prosimy 
o dokładne i szczegółowe zapoznanie się z poniższymi informacjami, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nie tylko w trakcie procesu reklamacji. Tutaj znajdziecie najczęstsze problemy, które stoją na przeszkodzie do pozytywnego rozwiązania większości reklamacji.

Magnetyzm:

Wystawienie zegarka na działanie pola magnetycznego może doprowadzić do zaburzenia jego prawidłowej pracy. Jak tylko zegarek przestanie być narażony na działanie pola magnetycznego, powróci do normalnego trybu pracy. W przypadku dalszego nieprawidłowego funkcjonowania zegarka, powinien on zostać odmagnesowany w serwisie.
Obecnie zegarki są odporne na pole magnetyczne o sile 60 gausów.
 

Elektryczność statyczna:

Obwody zintegrowane, znajdujące się wewnątrz zegarka, są bardzo wrażliwe na elektryczność statyczną. W przypadku kontaktu z ładunkiem elektrycznym, może dojść do ich uszkodzenia czy zniszczenia. Z tego powodu nie należy samodzielnie otwierać i ingerować w mechanizm zegarka.

Temperatury:

Zalecana temperatura waha się od - 5 do + 35°C.
Zegarka nie należy wystawiać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne oraz nie pozostawiać go zbyt długo w ekstremalnie gorących lub ekstremalnie zimnych temperaturach. Należy unikać narażania zegarka na gwałtowne zmiany temperatur (w praktyce nie należy: używać zegarka np. w saunie, pozostawiać go na desce rozdzielczej samochodu czy skakać 
z rozgrzanym na słońcu zegarkiem do zimnej wody). Zapobiegnie to  błędom w pracy dodatkowych funkcji zegarka,  jego spieszeniu się lub spóźnianiu, naruszeniu wodoszczelności czy znaczącego skrócenia żywotności baterii.

Bateria:

Żywotność baterii nie jest objęta gwarancją. Wybita bateria powinna zostać natychmiast wymieniona na nową, ponieważ ulatniające się kwasy mogą doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu – gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych nieodpowiednim użytkowaniem.

Chemikalia:

Należy unikać kontaktu z chemikaliami, jakimi są także np. perfumy. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia koloru zegarka czy materiału z jakiego został wykonany. Są to uszkodzenia, których nie obejmuje gwarancja.

Zegarek musi być chroniony przed kontaktem z silnymi chemikaliami oraz gazami. W wyniku kontaktu może dojść do zmiany koloru: koperty, zapięcia czy bransolety. Może to również doprowadzić do wystąpienia korozji wierzchniej powłoki lub naruszenia wodoszczelności. Szczególnie należy unikać kontaktu z rozcieńczalnikami, benzyną bądź rozpuszczalnikami etc.

Uderzenia i wstrząsy:

Zegarek przeznaczony do codziennego użytkowania jest odporny na delikatne uderzenia 
i wstrząsy, które są spowodowane wykonywaniem standardowych, codziennych czynnościach. Niestety w każdym przypadku, należy wziąć pod uwagę konstrukcję i obróbkę danego zegarka.
Jeśli zegarek jest wysadzany cyrkoniami, dotyczy to tzw. modowych zegarków, należy zwracać na niego szczególną ostrożność. Tego typu zegarków nie zalecamy do codziennego użytkowania. W przypadku nieostrożnego lub nadmiernego użytkowania, a także w przypadku uderzenia czy upadku (również w wyniku powtarzających się wstrząsów), zegarek może ulec uszkodzeniom prowadzącym do wypadania czy niszczenia się cyrkonii.

Cyrkonie:

Wszystkie cyrkonie, którymi wysadzane są zegarki, są przyklejone specjalnym klejem. 
W przypadku częstego noszenia lub niewłaściwego użytkowania, a także w wyniku poluzowania wynikającego z powtarzających się, delikatnych uderzeń pod cyrkonie dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, których wyczyszczenie jest niemożliwe co prowadzi do konieczności ich wymiany. Dlatego należy chronić swój zegarek przed narażeniem go na wymienione urazy, ponieważ spowodowane w ten sposób uszkodzenia nie są objęte gwarancją. Również wypadnięcie cyrkonii w wyniku różnego rodzaju uderzeń, wstrząsów czy upadków nie podlega gwarancji. Nie wskazane jest, aby zegarek wysadzany cyrkoniami nosić: w trakcie kąpieli, w saunie, a także w czasie uprawiania sportów. Takie użytkowanie może doprowadzić do wypadania cyrkonii, tak samo jak poprzez wystawianie ich na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury, wysoką wilgotność czy zimno. Przyklejonym cyrkoniom nie służy również gwałtowna zmiana temperatur.

 

Zalecana opieka nad zegarkiem:

Bateria:

Żywotność baterii zaczyna się w momencie włożenia jej do zegarka już w trakcie produkcji 
i służy przede wszystkim do sprawdzenia jego sprawności. Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki wybicia baterii, należy dokonać jej wymiany. 
W przypadku wodoszczelnych zegarków wymiany baterii należy dokonać w serwisie, który zapewnia przeprowadzenie odpowiednich testów, gwarantujących jego sprawność.

Skórzany pasek i jego zapięcie:

Nie zalecamy zapinać paska bardzo ciasno – między nadgarstkiem a paskiem powinno być tyle miejsca, aby zmieścił się tam palec. Metalowe zapięcie, z przyczyn higienicznych oraz dla zachowania eleganckiego wyglądu, powinno być regularnie czyszczone.

Obróbka powierzchniowa:

W przypadku zakupu pozłacanego zegarka, czy też takiego z obróbką powierzchniową w innym kolorze (różowe złoto, czerń, niebieski etc.), należy wziąć pod uwagę fakt, że jego obróbka powierzchniowa ma większe skłonności na zużycie mechaniczne.
Taki zegarek nie jest przeznaczony do wykorzystywania w warunkach nadmiernych obciążeń czy do codziennego użytkowania. Żywotność obróbki powierzchniowej można przedłużyć poprzez: unikanie kontaktu z potem, wilgocią, chemikaliami, kosmetykami, kremami czy innymi silnymi substancjami. W przypadku gdy dojdzie do zanieczyszczenia powierzchni zegarka należy wytrzeć go wilgotną szmatką a następnie wysuszyć. Jeśli zegarek ma być użytkowany w trakcie uprawiania sportu lub aktywności fizycznej, lepiej wybrać model z masywną, metalową kopertą bez złoceń i innych kolorowych akcentów.